Własna firma – problemy czy niezależność?

Bycie przedsiębiorcą to dla wielu kusząca propozycja, dla innych życiowa konieczność. Prowadząc własną firmę trzeba pamiętać o wielu rzeczach – oprócz strony formalnoprawnej dochodzi jeszcze promocja firmy w internecie czy realu. Czy to się o ogóle opłaca? Jakie predyspozycje powinien mieć dobry przedsiębiorca?

Najpierw trzeba mieć pomysł – bez tego ani rusz. Dalej idzie biznesplan w którym określasz m.in. sposób finansowania swojego biznesu. Zasada jest banalna – na starcie trzeba raczej wyłożyć fundusze i czekać aż się zwrócą…bądź nie. W biznes wpisane jest ryzyko. Możesz je zminimalizować przez dokładne i porządne przemyślenie Twojego biznesu.

Papiery, pomysły, wdrożenia

Jeśli jesteś zawodową krawcową i chcesz iść na swoje to Twoim największym kapitałem będą Twoje umiejętności. Jeśli specjalizujesz się w tłumaczeniach to także – Twoja wiesza to Twój majątek. Musisz jednak znaleźć klientów. Na początku możesz poszukać wśród znajomych i znajomych naszych znajomych. Oczywiście firma musi mieć siedzibę. Z pomocą przyjdzie Tobie – własne mieszkanie albo np. biura coworkingowe w których wynajmiesz np. biurko. Ważne aby znaleźć dobrą lokalizację i nie przecenić swoich finansowych możliwości. Dobry adres w centrum miasta może prezentuje się świetnie, ale będzie pochłaniał krocie. Zastanów się czy warto. Zatroszcz się też o wszelkie formalności, pilnuj terminów i kwestii księgowych. Gdy masz już porządek w papierach, możesz zabrać się za kwestie promocyjne.

W sieci promocji

Jeśli chodzi o kwestie reklamowe to przy małym budżecie najlepiej sprawdza się promocja firmy w internecie. Nie chodzi tu tylko o goole adwords i inne formy klasycznej reklamy np. wyskakujące po-upy. W praktyce promocja firmy może odbywać się poprzez jej stronę www na której eksponować będziemy nasze atuty, aktualne rabaty i nowości w ofercie. Strona www powinna być atrakcyjna wizualnie i łatwa w nawigowaniu. Promowanie przedsiębiorstwa to także aktywność w mediach społecznościowych i monitorowanie opinii w sieci. Trzeba jednak uważać i pamiętać, że w internecie ktoś może nas pochwalić, ale i zganić – słusznie czy nie, nikt tego nie zweryfikuje. Dlatego opinie w sieci trzeba śledzić na bieżąco.

Predyspozycje szefa

Czy każdy może prowadzić swoją firmę? Tu zdania są podzielone. Na pewno łatwiej jest tym, którzy mają wrodzoną smykałkę do biznesu i wyczucie inwestycyjne. Z drugiej strony – wielu rzeczy można się po prostu nauczyć albo wyćwiczyć. Przedsiębiorcy przyda się wiedza prawnicza, księgowa a także kompetencje interpersonalne – w końcu prowadzenie biznesu opiera się na kontaktach z ludźmi. Nie zaszkodzi też cierpliwość i odporność na stres. Pamiętaj też, że praktyka czyni mistrza!

You may also like...